Tábor Kožlany 2002 - Minosi

Mimosi byl řádem rytířů žijícím na pomezí Španělska a Francie. Byl to řád velmi krutých a výbojných rytířů, který zužoval lid na obou hranicích zmíněných zemí. Do jejich loupeživého života do značné míry zasáhli Češi, kteří v té době putovali do Španěl. Byla to skupina pana Lva z Rožmitálu a na jejich cesty je vyslal sám český král Jiřík z Poděbrad. V boji proti lotrům obzvláště vynikl Janek, panoš pana Lva. Ten nejen svými kousky se nejvíce přičinil o likvidaci řádu, ale i sobě panu nevěstu tam našel. A protože byl velmi schopný nejen ve zbrani ale i v mysli, stal se z něho na určitý čas i vyslanec krále Jiřího na dvoře krále Španělského.
Termín konání: 21. 7. – 3. 8. 2002
Počet účastníků: 57 dětí, 10 vedoucích
Vedoucí a funkce: Jaroslav Sauer st., Jaroslav Luňák, Pavel Slabyhoud, Vítek Slabyhoud, Tomáš Zýka, Zdeněk Vaněčka, týden i poprvé Jaroslav Sauer ml., Pavla Slabyhoudová, Jiřina Slabyhoudová, Šárka Hotařová
Družiny a družináři: MIMOŇOVÉ Filip Nový
TEMPLÁŘI Zoltán Pasztor
ALBÍCI Michaela Brichtová
Etapovku vyhráli: MIMOŇOVÉ
Družiny vyhráli: MIMOŇOVÉ
Jednotlivci: Lenka Hotařová a Filip Nový
MOTTO: Do boje se vydej směle
soupeř ať se ti nesměje,
střel ho přesně mezi oči,
ať si potom někde brečí!

Do historie vstoupilo

 • Tábora se zúčastnilo 57 dětí, což je zatím největší účast ze všech táborů.
 • Honza při stezce odvahy prokázal srdnatý strach, když se dostal do potoka asi 10 metrů od srubu a tam řval o pomoc, že prý se ztratil!
 • Mário si překrásně spálil krk o lano, když při přemostění neuposlechl příkazu Škopína a nezaklonil hlavu.
 • I Keliš ukázal co je strach, to když lezl za Weslym na strom a v polovině ztratil odvahu pokračovat – bál se výšky! Velkým problémem pak pro něho bylo slézti dolů.
 • Při „Olimpyjádě“ předvedla kuchařinka Šárka obdivuhodný postřeh, když na pokyn Kurta zachytila letící šíp holou rukou. Šíp se jí však zabodl nad zápěstím a milá Šárka pak ještě musela absolvovat léčebnou kůru ve fakultní nemocnici v Plzni.
 • José se nečekaně vrátil ze Žinkov a během půl hodiny ukradl hlídce Ládíkovi dvě kola, vaťáky a další věci z hangáru. Když se pak objevil uprostřed tábora u stožáru, Ládík řval o pomoc. Vedoucí dne Zych se tím však nedal vůbec vyrušovat. Vše pozoroval Náča, který o „přepadení“ věděl předem.
 • Boj o poklad dopadl katastrofálně pro dvě družiny, neboť jejich borci nenašli důležitou zprávu přišpendlenou na stromě v jižním cípu lesa.

Pár momentek...

Náš stanový tábor z pohledu od vstupní brány.
Pohled na vstupní bránu.
Strom pamětí.
Pohled ze skalky nad táborem.
Kuchyň (střecha), jídelna a další příslušenství.
Nastupování nejmenších na lanovku, které bylo vcelku bez problémů.
A už to sviští po laně dolů.
S některými ze starších (Keliš 18let) to však bylo o poznání složitější..., ale nakonec i on se překonal nebo byl silou překonán a odstartoval.
Příprava nosítek pro ošetření a transport raněného.
Hlavním úkolem bylo spuštění raněného i s nosítky.
Vedoucí Zych a Kurt u dojezdu improvizované lanovky.

Stručný průběh tábora

 • Co v kronice 2001 chybělo, to v kronice 2002 je krásně vypracováno.
 • Hned první kožlanský zážitek stál za to. Totální průtrž mračen dokonale prověřila všechna děcka hned na první cestě od autobusu do tábora. Promočení jak hastrmani se choulili v přívalech deště pod stříškou baráčku. Až když přestalo pršet se začalo se s převlíkáním a ubytováváním do stanů.
 • Už v pondělí se celý tábor packal v hrnčířské hlíně a vyráběl různé smysly i nesmysly.
 • Ve středu pak tyto výrobky ve vlastoručně zhotovených pecích s většími či menšími úspěchy vypaloval.
 • Pro některé táborníky velmi náročná stezka odvahy prověřila nejen odvahu ale také orientaci v nočním lese.
 • Při sběru borůvek padl rekord. Jedna z družin nasbírala 17 litrů a jenom Zolík jich měl 2,5 litru.
 • Celodeňák na Krašov notně míchal pořadím pochodujících družin, když se družiny předháněly v bloudění. Však celý pochod se nesl ve znamení vysoké rychlosti pochodu a dost často i běhu.
 • Za to v neděli se všichni svezli na přemostění a Mário dokonce brzdil krkem a to tak vehementně, že si na něm vytvořil překrásnou krvavou ozdobu.
 • V pondělí zas řada odvážlivců lezla po stromech jako opice. Obzvláště některá malá děvčata ukazovala Kelišovi jak se leze i po slabých větvičkách. Holky byly jak veverky.
 • Noční bdělost hlídky Ládíka otestoval José. Raději ani nemluvit jak to dopadlo.
 • „Olimpyjáda“ vrcholila zachytáváním letícího šípu Hotařinou starší, která si na pokyn Kurta nechala prostřelit s naprostým klidem předloktí a chtěla to před Náčou zatlouct. Leč se vše provalilo a Šárka skončila v Plzni na pohotovosti.
 • Pro poklad se šlo v noci. Dva borci však nesplnili jeden důležitý úkol a nepřinesli svojí část dopisu do skládačkové mozaiky. Malá děcka již spala v příkopu u silnice k Bubeníčkům, když Náča dovezl chybějící zprávu. Všichni zalézali do svých spacáků až kolem druhé hodiny noční.

Odvážným a silným patří dnešní svět. To neznamená však, že přátelství a kamarádství sem nepatří, právě naopak! Pokud dobré přátele máme, pak ti nad statky pozemské jsou.